
Útoky na Ukrajinu za uplynulý měsíc:
Některým útokům se podařilo zabránit, jiné postihly i další státy Evropy.
Prvním závažným útokem byl ještě před ruskou invazí už 13. ledna. Malware #whisperGate se maskoval jako kriminální ransomware, který napadené systémy za poplatek odšifruje, ve skutečnosti ale data smazal a zničil zařízení.
24. února vypověděly službu ukrajinské počítačové systémy v několika sektorech – vládní, finanční, letecký vinou ničivých kybernetických útoků, které využívaly dva různé wipery a sice #HermeticWiper a #IsaacWiper.
V den invaze ruských vojsk na Ukrajinu byly zničeny tisíce modemů satelitního připojení Viasat, které využívala také ukrajinská obrana, což Ukrajině značně zkomplikovalo komunikaci na začátku války. Následky tohoto útoku pocítily i další státy např. Německo, které ztratilo dálkovou kontrolu nad několika tisíci větrnými elektrárnami.
Čtvrtý den ruské invaze, když se rozběhla emigrační vlna, zničil další útok pomocí Wiperů systémy na hraničních přechodech s Rumunskem, což mělo za následek vyvolání chaosu a zkomplikoval se tím odchod útěk civilistů ze země.
Ukrajině se podařilo předejít několika útokům např. na kritickou infrastrukturu. S pomocí USA zabránili hackerskému útoku na železnice, který by ohrozil nejen evakuaci civilistů, ale také potřebné zásobování hrdinných Ukrajinců, kteří zůstali bránit svoji zemi před ruskou agresí.
Před pár dny udeřily další dva Wipery #CaddyWiper a #DoubleZero, zatím se neví podrobnější informace o útoku.
Kyberútoků je více nejsou to jen wipery, množí se útoky na poskytovatele internetových připojení, objevil se také útok např. na ukrajinskou televizní stanici TV Ukrajina24, kdy poté, co byla napadena, odvysílala deepfake video prezidenta Zelenského s výzvou Ukrajincům, aby složili zbraně. Neustále probíhá velké množství phishingových kampaní, které vytvářejí půdu pro další útoky.
Comments are closed.