
Smrt dítěte údajně souvisí s ransomwarem. Hackeři získali přístup k monitorům srdce a údajně tak zabránili personálu v odhalení nedostatku krve a kyslíku, která vedla ke smrti dítěte. Americká nemocnice paralyzovaná ransomwarem v roce 2019 se bude v listopadu bránit u soudu kvůli smrti novorozence, která byla údajně způsobena kybernetickým útokem.
Jak ve čtvrtek informoval list Wall Street Journal, matka dítěte, Teiranni Kiddová, porodila 16. července 2019 dceru Nicko Silar, aniž by věděla, že nemocnice se potýká s kybernetickým útokem. Na porodním sále a oddělení pro rodičky byli zaměstnanci odříznuti od zařízení, které monitoruje srdeční tep plodu, které jsou obvykle sledovány na velké obrazovce na sesterně a na porodním sále.
Nicko se narodila s pupeční šňůrou omotanou kolem krku a dusila se. Utrpěla vážné poškození mozku a zemřela o devět měsíců později.
Nemocnice jakékoliv provinění popřela. Generální ředitel nemocnice řekl, že nemocnice zvládla útok odpovídajícím způsobem a zůstala otevřená, protože „naši oddaní zdravotničtí pracovníci pokračovali v péči o naše pacienty, protože pacienti nás potřebovali.“
Není to poprvé, co byla vznesena obvinění z vraždy související s ransomwarem, ale bude to poprvé, co se případ dostane k soudu. Zatím nejblíže byl incident z loňského září, kdy německý pacient zemřel v sanitce, která byla přesměrována kvůli nemocnici, která byla paralyzována ransomwarem.
Kdo byl pachatelem se stále neví, podezřelých hackerských skupin je více.
Loni v září 2020 zaměstnanci universal health services (UHS), vlastníka celostátní sítě nemocnic Fortune-500, hlásili rozsáhlé výpadky, které vedly k opožděným laboratorním výsledkům a pacienti byli přesměrováni do jiných nemocnic. Viníkem se ukázal být ransomware Ryuk, který na několik dní zamknul nemocniční systémy.
Několik gangů ransomwaru se zavázalo, že nebudou zasáhovat nemocnice kvůli COVID-19, včetně skupin Maze a DoppelPaymer. Zavázali se také uvolnit bezplatné dešifrovací klíče, pokud by zdravotnická zařízení byla náhodně zasažena. Některé skupiny – například Netwalker – však tyto sliby ve skutečnosti nedodržely.
Ve skutečnosti tyto útoky prudce vzrostly loni v říjnu , uprostřed dalšího nárůstu COVID-19 v USA, a to do té míry, že Americký Úřad pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americké ministerstvo zdravotnictví a lidských služeb vydaly bezpečnostní bulletin varující před „důvěryhodnými informacemi o zvýšené a bezprostřední hrozbě kyberkriminality pro americké nemocnice a poskytovatele zdravotní péče“.
Zdroj: threatpost.com
Comments are closed.