
Aktualizujte si webový prohlížeč Chrome, Opera nebo Edge na nejnovější dostupnou verzi co nejrychleji. Vědci v oblasti kybernetické bezpečnosti zveřejnili podrobnosti o „zero-day flaw“ ve webových prohlížečích založených na chromu pro Windows, Mac a Android, která mohla útočníkům umožnit zcela obejít pravidla Content Security Policy (CSP) od Chrome 73.
Sledováno jako CVE-2020-6519 (hodnoceno 6,5 na stupnici CVSS), problém vychází z obcházení CSP, které má za následek svévolné spuštění škodlivého kódu na cílových webech.
Podle vědců byly některé z nejpopulárnějších webových stránek, včetně Facebooku, Wells Fargo, Zoom, Gmail, WhatsApp, Investopedia, ESPN, Roblox, Indeed, TikTok, Instagram, Blogger a Quora, náchylné k obcházení CSP.
Je zajímavé, že se stejná chyba byla odhalena před více než rokem, jen měsíc po vydání prohlížeče Chrome 73 v březnu 2019, ale nebyla nikdy vyřešena. Poté, co byla zjištění zveřejněna Googlu, vydal tým Chrome opravu chyby zabezpečení v aktualizaci Chrome 84 (verze 84.0.4147.89), která začala fungovat 14. července minulého měsíce.
CSP je další vrstva zabezpečení, která pomáhá detekovat a zmírňovat určité typy útoků, včetně Cross-Site Scripting (XSS) a útoků na vkládání dat. S pravidly CSP může web pověřit prohlížeč oběti, aby provedl určité kontroly na straně klienta s cílem blokovat konkrétní skripty, které jsou navrženy tak, aby zneužily důvěryhodnost prohlížeče k obsahu přijatému ze serveru.
Vzhledem k tomu, že CSP je primární metodou, kterou majitelé webových stránek používají k prosazování zásad zabezpečení dat a prevenci provádění škodlivých skriptů, obejití CSP může účinně ohrozit uživatelská data. Toho je dosaženo zadáním domén, které by měl prohlížeč považovat za platné zdroje spustitelných skriptů, takže prohlížeč kompatibilní s CSP spouští pouze skripty načtené ve zdrojových souborech přijatých z těchto povolených domén a ignoruje všechny ostatní.
Chyba, která byla nyní odhalena, obchází nakonfigurovaný CSP pro web pouhým předáním škodlivého kódu JavaScriptu ve vlastnosti „src“ prvku iframe HTML .
Webové stránky jako Twitter, Github, LinkedIn, Google Play Store, přihlašovací stránka Yahoo, PayPal a Yandex nebyly shledány zranitelnými, protože zásady CSP byly implementovány jiným způsobem.
„Mít chybu v mechanismu prosazování CSP v prohlížeči Chrome přímo neznamená, že jsou stránky ohroženy, protože útočníci také musí zvládnout získání škodlivého skriptu z webu (což je důvod, proč byla chyba zabezpečení klasifikována jako střední závažnost).
Doporučuje se aktualizovat své prohlížeče na nejnovější verzi, aby se uživatelé chránili před spuštěním škodlivého kódu. Vlastníkům webových stránek se pro jejich zabezpečení doporučuje používat nonce a hash schopnosti CSP.
Kromě toho nejnovější aktualizace pro Chrome 84.0.4147.125 pro systémy Windows, Mac a Linux opravuje také dalších 15 chyb zabezpečení, z nichž 12 je hodnoceno jako „vysoké“ a dvě „s nízkou“ závažností.
Comments are closed.