
V sobotu na všech ruských státních televizních stanicích místo tradičních zpráv o „speciální operaci“ s cílem odstranit ukrajinské „nacisty“ vysílala televize reálné záběry z válčení a ruské invaze na Ukrajině. Šlo o hackerský útok, ke kterému se přihlásila skupina Anonymous. Ta ve stejný den vyhlásila válku vládcům Ruské federaci.
Už minulý pátek se členové Anonymous přihlásili ke kyberútoku na weby ruského ministerstva obrany, Kremlu a dalších úřadů. Nedostupné byly kvůli nim webové stránky provládních médií Russia Today a Sputnik, pondělní útok zase zablokoval státní agenturu TASS, deníky Kommersant a Izvestija i několik běloruských médií. Místo jejich prorežimního obsahu čtenáři viděli obrázek s výzvou Rusům, aby neposílali své syny do války.
V neděli hackeři podle svých slov vyřadili z provozu webové stránky největších běloruských bank. Bělorusko Moskvě v invazi na Ukrajinu pomáhá, vyrážejí odsud ruské jednotky a létají rakety.
„Jsme Anonymous. Jsme Legie. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Očekávejte nás,“ zní válečný pokřik těchto bojovníků v kyberprostoru. „Má protivníkovi připomenout, že nejsme nějací šprti s počítači u maminek ve sklepě,“ vysvětluje pro deník Aktuálně.cz jeden z Čechů, který se k aktuální kybernetické válce proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi také připojil. Redakce skutečnou identitu muže zná, v článku bude použit pseudonym Adam Novák.
Útoků, které mají za cíl vyřadit z provozu webové stránky Kremlu a dalších institucí, se ale český hacker neúčastní. Souhlasí totiž s názorem experta na IT a kybernetickou bezpečnost Michala Valáška, podle kterého je to, jen „jako byste strhli Putinovi plakát z nástěnky“.
Speciální typ útoku provádí Anonymous přímo z ukrajinského území. Působí tu totiž hackeři, kteří jsou zároveň radioamatéry. Procházejí frekvence, na kterých ruské jednotky společně komunikují pomocí vojenských vysílaček, odposlouchávají je a spojení narušují. Třeba tím, že do éteru pustí ukrajinskou hymnu.
K úspěšně provedeným útokům se Anonymous hrdě hlásí. Prokazatelně s nimi spojit jednotlivé činy ale bývá těžké, upozorňuje pro britský deník The Guardian Jamie Collier, konzultant americké firmy Mandiant, která působí v oblasti kyberbezpečnosti. „Nicméně mají s podobnou činností zkušenosti a odpovídá to i jejich schopnostem,“ uvádí v souvislosti s popsanými aktivitami hackerů v průběhu rusko-ukrajinské války.
Mezi jejich cíle v minulosti patřila i americká tajná služba CIA, scientologická církev nebo extremisté z takzvaného Islámského státu.
Comments are closed.